post.title

Zapchana toaleta na jachcie – jak ją sprawdzić?

Zapchana toaleta jachtowa to bardzo poważny problem, który może popsuć całą wyprawę. Wiąże się nie tylko z nieprzyjemnymi zapachami, ale również mocno ograniczonym komfortem załogi. W jaki sposób temu zapobiec? Jak prawidłowo korzystać z WC na jachcie? Jak sprawdzić, czy toaleta na jachcie jest zatkana? Czytaj dalej!

WC na jachcie – rodzaje toalet

Toaleta jachtowa to jeden z tych elementów wyposażenia, które odpowiadają za jakość i standard rejsu. Co warto wiedzieć na temat obsługi, użytkowania i wypróżniania toalety na jachcie? Zacznijmy od zapoznania się z podstawowymi rodzajami toalet.

  • Toalety manualne, posiadające specyficzny typ spłuczki. Do spłukiwania służy specjalny uchwyt wraz ze znajdującym się za nim zaworem, który może być ułożony w dwóch pozycjach, sygnalizujących odpowiednio wypompowywanie oraz spłukiwanie. Pierwszą pozycję stosujemy, gdy w toalecie nic nie zalega, a drugą – zaraz po skorzystaniu. Wtedy przełączamy zawór na przeciwną stronę i spłukujemy za pomocą pompki (naciskając na nią co najmniej kilka razy).
  • Toalety elektryczne, zbudowane z pomp i systemu rozdrabniającego, zapewniają nieoceniony komfort podczas rejsu. Tak, jak w przypadku zwykłych toalet w mieszkaniach, spłukiwanie odbywa się za pomocą jednego przycisku. Toalety elektryczne mogą, lecz nie muszą pobierać wody z jeziora. Ich wadą jest dość głośne działanie i stosunkowo wysoka cena.
  • Toaleta chemiczna to przenośna toaleta składająca się z dwóch części, z których górna stanowi odpowiednik deski sedesowej, a dolna – zbiornika na nieczystości. Do opróżnienia takiej toalety wystarczy odłączyć dolny zbiornik. Jej zaletą są niewielkie, kompaktowe rozmiary. Nie nadaje się na długie rejsy na morzu, ale stanowi świetne rozwiązanie na krótsze podróże – np. po Mazurach.

Toaleta jachtowa – użytkowanie i porady

Każdy, kto decyduje się na czarter jachtu, powinien wiedzieć, jak korzystać ze znajdującej się na jego pokładzie toalety. Oto garść porad i zasad, które bez wątpienia przydadzą się każdemu uczestnikowi rejsu.

  • Pierwsza i najważniejsza zasada mówi, że w toalecie jachtowej nie powinno znaleźć się nic, co nie przeszło przez układ pokarmowy. To znaczy, że nie wolno wrzucać do niej chusteczek, zwykłego papieru toaletowego, podpasek, tamponów czy np. włosów zdjętych ze szczotki. Do tego typu toalet nadaje się jedynie specjalny papier toaletowy, który jest rozpuszczalny.
  • Na pokład należy zabrać ze sobą woreczek/szczelny pojemnik, w którym będą przechowywane wyżej wymienione odpadki. Perspektywa przewożenia zużytego zwykłego papieru toaletowego nie należy do najprzyjemniejszych. Warto mieć także na uwadze, że zatkana toaleta będzie zdecydowanie niekomfortowym doświadczeniem podczas wyprawy. Korzystanie ze specjalnego, rozpuszczalnego papieru toaletowego eliminuje niniejsze problemy.
  • Gdzie wyrzucać nieczystości z toalety? Temat jest skomplikowany, bo przepisy na temat opróżniania WC na mniejszych zbiornikach wodnych nie są jasno sprecyzowane. Na Mazurach pojawia się coraz większy problem z zanieczyszczeniami wody fekaliami z jachtów. Dlatego właśnie podczas rejsu na jeziorze toaletę najlepiej opróżniać w porcie lub w specjalnej stacji odbioru nieczystości.
  • W trakcie rejsu po Mazurach możesz natrafić na profesjonalne punkty, które zajmują się opróżnianiem toalet. Znajdują się one w portach, takich jak Mikołajki, Ryn, Rydzewo, Giżycko, Węgorzewo. Opłata za odbiór nieczystości wynosi maksymalnie do 100 zł.

Jak sprawdzić, czy toaleta jachtowa jest zatkana?

Zatkana toaleta jachtowa to bardzo poważny problem na jachcie. O wiele łatwiej jest mu zapobiec niż go rozwiązać. Usunięcie takiej awarii jest bowiem kłopotliwe, czasochłonne i kosztowne. Dlatego właśnie przed wypłynięciem na wodę warto dowiedzieć się, jak korzystać z toalety i sprawdzić, czy jest zatkana. Wszystkie jachty czarterowane przez Anseb Sail są na bieżąco kontrolowane pod kątem sprawności, również działania toalety. Możesz więc mieć pewność, że wynajęty jacht będzie gotowy do bezpiecznego i komfortowego użytkowania. Jeśli zaś w trakcie rejsu zauważysz problemy, np. nieprzyjemny zapach wydobywający się z muszli przy jednoczesnych trudnościach z odpompowaniem nieczystości, może to świadczyć o niedrożności toalety.

Co zrobić, gdy toaleta nie chce się spłukać?

Zapchana toaleta jachtowa to często pojawiający się rezultat problemów ze spłukiwaniem. Jak sobie z nimi poradzić? Wszystko zależy oczywiście od przyczyny. Najczęściej toaleta nie chce się spłukać z powodu zamkniętych zaworów, które należy otworzyć. Zdarza się też jednak, że kłopoty ze spłukiwaniem to efekt zatkanych rur, łączących muszlę ze zbiornikiem na fekalia, który odpompowuje się lub opróżnia wyłącznie w porcie, aby żadne nieczystości nie trafiały do jeziora. W przypadku zapchania toalety trzeba zdemontować cały system toaletowy. Jest to czynność uciążliwa, kosztowna i wymagająca odpowiedniego sprzętu. Trudno jest wykonać ją na pokładzie jachtu, dlatego przed wypłynięciem najlepiej każdorazowo sprawdzać drożność rur, by uniknąć tego typu sytuacji.

Pamiętaj, że pojemność zbiornika na fekalia wynosi około 40-50 litrów. W zależności od wielkości jachtu i toalety wartość ta może być nieco mniejsza lub większa, lecz w takiej wersji zbiornik występuje najczęściej. Z tego względu należy opróżniać go przy każdej nadarzającej się okazji. To najlepszy sposób na uniknięcie zapchanego WC na jachcie i zapewnienie sobie przyjemnej oraz bezpiecznej podróży.

Czyszczenie WC na jachcie

Jednym z aspektów właściwego używania toalety na jachcie jest regularne dbanie o jej czystość. To zadanie, które zazwyczaj stoi po stronie armatora. W przypadku Anseb Sail opłata za sprzątanie jachtu jest obligatoryjnie doliczana do ceny czarteru. Jacht, który otrzymasz w ramach wynajmu, będzie wyczyszczony i gotowy do rozpoczęcia wyprawy. Podczas rejsu należy również na bieżąco dbać o czystość przestrzeni, by zapewnić sobie komfort i higienę. W tym celu warto wyposażyć się w specjalne środki do czyszczenia, które nie będą niszczyły struktury toalety, ani nie będą szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Używanie WC na jachcie jest sprawą nieco bardziej skomplikowaną niż mogłoby się wydawać. Przed czarterem jachtu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami oraz przepisami dotyczącymi opróżniania zbiornika, aby uniknąć problemów w trakcie rejsu. Mamy nadzieję, że niniejszy wpis dostarczył Ci przydatnych wskazówek w tym zakresie.