post.title

Przygotowanie do rejsu – co spakować na jacht?

Wybierasz się w pierwszą tego typu podróż i zastanawiasz się, co zabrać na rejs jachtem? A może już kiedyś uczestniczyłeś w podobnej wyprawie i chcesz się do niej lepiej przygotować? Niezależnie od tego, jakiej odpowiedzi udzieliłeś, podpowiemy Ci, jakie ubrania na jacht spakować, a także które akcesoria mogą okazać się niezwykle pomocne podczas wyprawy. Jest to niecodzienny sposób podróżowania, dlatego też warto dokładnie wiedzieć, w jaki sposób się do niego odpowiednio przygotować. Koniecznie czytaj dalej!

Co zabrać na rejs jachtem?

W zależności od miejsca, pory roku, planowanego czasu trwania podróży oraz wielu innych czynników, lista tego, co zabrać na żagle, może się nieco różnić. Istnieją jednak pewne przedmioty, które zawsze warto mieć przy sobie. Zacznijmy od tego, w co spakować się na rejs. Na większości podkładów jachtu powierzchnia przeznaczona do przechowywania jest dosyć ograniczona. Sztywna walizka może w tym przypadku okazać się nie najlepszym rozwiązaniem. Miękka i pakowna torba będzie o wiele bardziej praktyczna. A co w niej umieścić? Przede wszystkim, należy ograniczyć się jedynie do najpotrzebniejszych rzeczy. Warto zaopatrzyć się w praktyczne akcesoria, które można wykorzystać na wiele sposobów. Ubrania na jacht również powinny być dobrane w taki sposób, aby wśród nich znalazła się odzież chroniąca przed różnego rodzaju czynnikami atmosferycznymi. Resztę rzeczy możesz spakować jak w przypadku każdej innej podróży.

Ubrania na jacht – co warto zabrać ze sobą?

Ubrania na jacht to jedne z najważniejszych rzeczy do zabrania. Muszą one wyróżniać się jednak pewnymi cechami, aby stanowiły praktyczne rozwiązanie podczas podróży. Wiele zależy w tym przypadku od pory roku. Latem warto oczywiście zabrać kilka par szortów oraz koszulek. Wiosną czy jesienią będą to z kolei długie spodnie. Najlepiej jest wybrać ubrania wykonane z możliwie jak najszybciej schnących materiałów. Nawet, gdy pogoda wydaje się być sprzyjająca w dniu wyjazdu, nie oznacza to, że nie należy się przygotować na każdą ewentualność. Dlatego też warto zabrać ze sobą wodoodporną i wiatroszczelną kurtkę lub przynajmniej pelerynę przeciwdeszczową. Jeśli posiadasz jakiekolwiek inne części garderoby wykonane z tkanin o takich właściwościach, również rozważ ich spakowanie. Ciepła bluza lub polar mogą być wręcz niezbędne. Jeżeli Twoja garderoba wyposażona jest w specjalne ubrania na jacht, np. kombinezon żeglarski, koniecznie weź je ze sobą. Przydatna może okazać się także bielizna termoaktywna.

Co zabrać na żagle? Obuwie i akcesoria

Pozostając w temacie odzieży, kolejnym ważnym elementem są buty. Choć mogłoby się wydawać, że latem idealnie sprawdzą się klapki i sandały – nic bardziej mylnego. A zatem, co zabrać na rejs jachtem, jeśli chodzi o obuwie? Kadłub posiada dużo małych, wystających elementów. Poza tym, powierzchnia jachtu jest dość śliska, dlatego też najlepiej zdecydować się na pełne obuwie z gumową podeszwą lub przynajmniej taką, co do której stabilności i przyczepności, masz pewność. Na deszczowe dni świetnie sprawdzą się kalosze. Jeśli chodzi o pozostałe ubrania na jacht, nie można zapomnieć oczywiście o stroju kąpielowym. Istotne jest również nakrycie głowy. Latem koniecznie zabierz ze sobą czapkę z daszkiem lub kapelusz z dużym rondem. Na chłodniejszy okres w roku przyda się ciepła, wełniana czapka. Ochronę przed wiatrem mogą dodatkowo wspomóc chustka lub szalik. Z kolei, jeśli chodzi o akcesoria, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem.

Co zabrać na rejs jachtem? Kosmetyki i leki

Poza kosmetykami, których używasz na co dzień, koniecznie spakuj krem z filtrem oraz preparaty przeznaczone do stosowania po ekspozycji na słońce i łagodzące ewentualne poparzenia. Przydatne będą również wszelkie środki odstraszające owady oraz niwelujące pogryzienia. Co zabrać na żagle, jeśli chodzi o leki? Koniecznie weź ze sobą wszystkie środki, które stosujesz każdego dnia. Szczególnie, jeśli cierpisz na choroby przewlekłe. Jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy choroby morskiej lub wiesz, że masz skłonność do problemów żołądkowych na wycieczkach, zabierz odpowiednie leki ze sobą. Warto na wszelki wypadek spakować także środki przeciwbólowe. Choć powinny być one dostępne w apteczce jachtowej, dla bezpieczeństwa dobrze jest mieć własny zapas. To samo tyczy się kwestii plastrów, bandaży itp. Ubrania na jacht to nie wszystko –zatroszcz się o własne zdrowie i postaraj się nie zapomnieć w trakcie pakowania o zabraniu ze sobą odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Co zabrać na żagle? Przydatne gadżety

Istnieje sporo wielofunkcyjnych narzędzi, których nabycie warto rozważyć przed wyruszeniem w rejs. Co zabrać na żagle w tej kategorii? Na rynku dostępna jest duża liczba scyzoryków z różnymi końcówkami. Mogą one służyć do otwierania bądź przecinania przedmiotów i okazać się przydatne w najmniej spodziewanej sytuacji. Dosyć ważnym gadżetem jest również latarka, szczególnie w wersji czołowej. Poruszanie się nocą po jachcie wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Możesz zaopatrzyć się także w rękawiczki żeglarskie, które zapobiegną otarciom podczas naciągania i mocowania lin. Dodatkowo warto zakupić śpiwór, który sprawdzi się idealnie na zimne noce. Ponadto, nie zapomnij o własnym komplecie pościeli i ręcznikach.

Rejs jachtem – dopasuj ekwipunek do siebie

Wymieniliśmy już najważniejsze rzeczy, jeśli chodzi o to, co zabrać na rejs jachtem. Zapewne masz jeszcze wiele innych pomysłów odnośnie tego, co może okazać się przydatne podczas wodnej podróży. Dla różnych osób z pewnością istotne będą inne kwestie. Nie każdemu potrzebne będą bowiem specjalne rękawice, jeśli nie będzie on wykonywał żadnych prac przy jachcie, a jedynie wypoczywał. Wiele zależy również od przebiegu rejsu. Jeśli będzie on obejmował postoje na lądzie, do listy warto dopisać dodatkową parę obuwia. Zastanawiając się jeszcze, co zabrać na żagle, nie można zapomnieć oczywiście o komplecie dokumentów, portfelu oraz telefonie. Dla urozmaicenia czasu możesz zabrać ze sobą gitarę, książkę lub zestaw gier planszowych – w tej kwestii wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji, co do sposobu spędzania wolnego czasu. Natomiast co do podstawowego ekwipunku, z pewnością nie będziesz mieć już wątpliwości, co zabrać na rejs jachtem.