post.title

Pierwsza pomoc na jachcie – co należy wiedzieć?

Wakacje na jachcie to z pewnością wspaniałe doświadczenie, któremu towarzyszy duża ilość dobrej zabawy. W jej trakcie nie możesz zapominać jednak o jednej, najistotniejszej kwestii – bezpieczeństwo na jachcie stanowi absolutny priorytet. Nierzadko wodne wycieczki trwają kilka lub nawet kilkanaście dni. Znaczne oddalenie od lądu sprawia, że dotarcie pomocy z zewnątrz do osób poszkodowanych, jest utrudniona. Z tego powodu każdy jacht powinien posiadać odpowiednie wyposażenie, które w połączeniu z podstawową wiedzą na temat pierwszej pomocy, umożliwi Ci wyjście z trudnych sytuacji. Warto czytać dalej!

Apteczka jachtowa – co powinno znajdować się w jej wyposażeniu?

Jeśli chodzi o środki bezpieczeństwa, do obowiązkowego wyposażenia jachtu należą m.in. kamizelki oraz koła ratunkowe, radiotelefon VHF oraz apteczka jachtowa. Dokładne wymogi określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty morskie. Wszyscy podróżni przed rozpoczęciem wyprawy powinni zostać dokładnie zaznajomieni z lokalizacją wymienionych środków bezpieczeństwa. Apteczka jachtowa powinna zawierać przede wszystkim wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Bardzo przydatne mogą okazać się leki pomagające zwalczyć objawy choroby morskiej, a także środki przeciwbólowe oraz preparaty łagodzące oparzenia słoneczne. Obowiązkowo apteczka jachtowa powinna posiadać również środki do dezynfekcji, plastry, bandaże, opatrunki, chustę trójkątną i lateksowe rękawiczki. Niezbędne są zarówno leki na alergie oraz dolegliwości żołądkowe, jak i koc ratunkowy. To podstawowe elementy wyposażenia, które sprawią, że każda podróż na jachcie będzie bezpieczna.

Pierwsza pomoc – resuscytacja

Podczas rejsu na jachcie może zdarzyć się sytuacja, w której ktoś poczuje się gorzej przez wpływ różnych czynników. Choroba morska, nadmierne nasłonecznienie czy zmiana trybu życia, mogą różnie wpływać na organizm. Dobrze jest wiedzieć, jak postępować w sytuacji, gdy jeden z podróżników straci przytomność. Kluczowa będzie tutaj oczywiście pierwsza pomoc. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to proces, którego przebieg powinien znać każdy, niezależnie od tego, czy mowa tutaj o wyprawie jachtem, czy też o każdej innej sytuacji. Gdy już jednak dojdzie do takiego wypadku na wodzie, istotne jest przekazanie w pierwszej kolejności sterów najbardziej doświadczonej osobie. Ważne jest, aby nie panikować i nie zagrażać tym samym bezpieczeństwu innych osób. Następnie należy jak najszybciej przejść do oceny funkcji życiowych poszkodowanego i skontaktować się z odpowiednimi służbami. Konieczne może okazać się użycie radia. W zależności od aktualnej lokalizacji, dotarcie ratowników może potrwać dosyć długo. Dlatego też w tym czasie konieczna może okazać się pierwsza pomoc. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa powinna nastąpić natychmiast po ocenie drożności dróg oddechowych poszkodowanego. Dwa wdechy ratownicze oraz 30 uciśnięć klatki piersiowej mogą być wykonywane na zmianę przez kilka osób dla zwiększenia efektywności, aż do momentu przybycia odpowiednich służb lub odzyskania przytomności osoby poszkodowanej.

Bezpieczeństwo na jachcie – jak pomóc osobie cierpiącej na chorobę morską?

Choroba morska na jachcie może dotknąć każdego – nawet osoby, które do tej pory wielokrotnie podróżowały w ten sposób i nie odczuwały żadnych dolegliwości. Jeśli jednak ktoś w przeszłości doświadczył już choroby morskiej, powinien zażyć odpowiednie leki jeszcze przed wejściem na pokład. Apteczka jachtowa również powinna być wyposażona w tego rodzaju środki. Co jednak poza zażyciem leków może okazać się pomocne dla podróżnego, u którego zaczęły rozwijać się objawy choroby morskiej? Przede wszystkim, dana osoba powinna znaleźć się w miejscu, w którym najmniej odczuwalne jest kołysanie. Najlepszy wydaje się środkowy punkt nad kilem. Pomocne może okazać się również patrzenie w jedno miejsce na horyzoncie. Bezpieczeństwo na jachcie zapewni w tej sytuacji także odpowiednie nawodnienie, szczególnie jeśli doszło do wymiotów. Wbrew pozorom, ulgę może przynieść częste spożywanie małych, lekkich posiłków. Z kolei przebywanie pod pokładem, jak również mylnie mogłoby się wydawać, nie będzie dobrym pomysłem.

Jak reagować w przypadku narażenia się na nadmierną ekspozycję na słońce?

Wycieczki na jachcie zazwyczaj odbywają się latem. Wówczas nietrudno o nadmierną ekspozycję słoneczną. Mowa tutaj nie tylko o poparzeniach, ale również o możliwości doprowadzenia do udaru cieplnego. Aby zadbać o bezpieczeństwo na jachcie, warto regularnie aplikować krem z filtrem i osłaniać ciało, a w szczególności głowę, przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Co jednak w momencie, gdy już dojdzie do poparzenia? W tym przypadku dobrze sprawdzą się preparaty przeznaczone do ich łagodzenia, w postaci np. żelu, pianki bądź kremu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również chłodne okłady. Jak natomiast reagować, gdy dojdzie do udaru cieplnego? Najistotniejsze jest schłodzenie organizmu i przeniesienie danej osoby w zacienione miejsce. Wiele zależy od stanu poszkodowanego. Jeśli może on samodzielnie się napić, warto podać mu chłodną wodę, najlepiej z dodatkiem soli. Sprawdzą się też okłady, jednak nie bardzo zimne. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się pierwsza pomoc. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz wezwanie służb ratowniczych są wówczas niezbędnymi krokami postępowania.

Na jakie jeszcze ewentualności warto być przygotowanym podczas rejsu jachtem?

Poza przegrzaniem, w skrajnych przypadkach organizm można doprowadzić również do hipotermii. Najczęściej dzieje się tak wskutek nagłego wskoczenia do zimnej wody. Jak wówczas zapewnić bezpieczeństwo na jachcie? Poszkodowany musi jak najszybciej znaleźć się w ciepłym otoczeniu. Można w tym celu otulić go zwykłym kocem lub termicznym. Odpowiednie będzie każde nakrycie bądź dodatkowa warstwa ubrań. Pomocne może okazać się również podanie ciepłego napoju.

Poza tym oczywistym jest, że na jachcie, jak w każdym innym miejscu, można doświadczyć różnego rodzaju skaleczeń lub problemów żołądkowych. Postępowanie nie różni się wówczas w żaden sposób od tego na lądzie. Istotne jest, aby osoby cierpiące na cukrzycę, choroby układu krążenia lub inne przewlekłe schorzenia, zabrały ze sobą swój zestaw leków. W pozostałych przypadkach, apteczka jachtowa powinna okazać się wystarczająca.

Znając zasady postępowania w najczęstszych wypadkach zdarzających się podczas wodnych wypraw, możesz czuć się w pełni spokojny o bezpieczeństwo swoje oraz towarzyszy wycieczki!