post.title

O czym należy pamiętać przed wynajmem jachtu?

Marzy Ci się wyprawa inna niż wszystkie? Jeśli tak, rejs może okazać się strzałem w dziesiątkę! Czarter jachtu to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno w gronie rodziny, jak i przyjaciół. To również ciekawy pomysł na wyjazd integracyjny. Dla każdego uczestnika wyprawy będzie to wspaniała odskocznia od codziennych obowiązków. Wynajem jachtu może jednak budzić pewne obawy – szczególnie u osób, dla których jest to zupełna nowość. To właśnie dla nich, a także w ramach przypomnienia dla tych, którzy pierwsze takie wyprawy mają już za sobą, przygotowaliśmy nasz krótki poradnik. Jak zorganizować taką podróż i o czym pamiętać przed wynajmem jachtu? Podpowiadamy!

Wynajem jachtu a liczba uczestników

Liczba osób to bardzo ważna kwestia, od której uzależniony jest wybór środka transportu przy okazji planowania każdego wyjazdu. Anseb Sail proponuje przede wszystkim wynajem wygodnych jachtów 8-osobowych. Są to wystarczająco duże jednostki, by każdy uczestnik rejsu czuł się komfortowo i swobodnie. Duża przestrzeń stwarza liczne możliwości organizacji czasu wolnego. Ilość miejsca nie pozostaje bez znaczenia w kwestii prywatności. Łatwiej wydzielić na przykład strefę do zabawy dla dzieci oraz inne, zróżnicowane pod względem przeznaczenia, przestrzenie użytkowe. Jeśli chodzi o potrzeby właścicieli czworonogów – przebywanie zwierząt na pokładzie jest dozwolone. Nie tylko rodziny mogą spędzić niezapomniany czas na wodzie. Czarter jachtów cieszy się popularnością także wśród znajomych, współpracowników i partnerów biznesowych. Wynajem jachtu to zatem odpowiedź na potrzeby osób w różnym wieku i odmiennych preferencjach.

Standard łodzi a wynajem jachtu

Liczba osób uczestniczących w rejsie i ich wymagania istotnie wpływają na to, jaki pod względem wyposażenia powinien być jacht. Ma to znaczenie również w kontekście planowania budżetu wyprawy. Wybór należy do jej organizatora, jednak wynajem jachtu powinien odbywać się w porozumieniu z całą załogą. Wiele zależy od tego, czy mówimy o standardzie hotelowym, czy turystycznym. Standard hotelowy z założenia ma zapewnić większą wygodę i warunki idealne dla osób, które przede wszystkim chcą wypocząć, ciesząc się ładną pogodą i przyjemnymi, wodnymi atrakcjami. Standard turystyczny preferują podróżni, ceniący sobie ekonomiczne rozwiązania. Wybierając Anseb Sail, możesz być pewien zadowalającego standardu jachtu. Stawiamy na nowoczesne jednostki, które spełniają wysokie wymagania i oczekiwania klientów szczególnie ceniących sobie wygodę. Co stanowi o komforcie łodzi? Są one doskonale wyposażone w liczne udogodnienia. Wśród nich należy wymienić m.in. ogrzewanie, klimatyzację, agregat prądotwórczy, ciepłą wodę, prysznic zewnętrzny i wewnętrzny, a także dobrze zaopatrzoną kuchnię, w której można znaleźć lodówkę, kuchenkę gazową, mikrofalówkę, ekspres do kawy, a nawet kostkarkę do lodu.

Czy doświadczenie na wodzie powinno mieć wpływ na wynajem jachtu?

Wynajem jachtu powinien być uzależniony także od doświadczenia uczestników rejsu. To niezwykle istotna sprawa, ponieważ dotyczy jednej z najważniejszych kwestii, o jaką należy zadbać – bezpieczeństwa. Osoby z niewielkim doświadczeniem powinny wybierać zatem takie łodzie, które są proste w obsłudze i posiadają stery strumieniowe, znacznie ułatwiające manewrowanie jachtem. Wszystko to składa się na wygodę podczas pływania i ogólny komfort uczestników. Warte podkreślenia jest, że jachty motorowe o mocy silnika nieprzekraczającej 10 kW (około 13 KM) nie wymagają posiadania patentu ani żadnych innych szczególnych zezwoleń. Większość jachtów oferowanych na Anseb Sail należy do tej kategorii, dzięki czemu mogą z nich korzystać osoby nawet bez większego doświadczenia. Brak patentu nie wiążę się więc z koniecznością zrezygnowania z pełnej wrażeń wodnej wyprawy. Przykładamy dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym, nieustannie polepszając swoje usługi, w tym serwis. Czas reakcji w przypadku zgłoszenia awarii, uszkodzenia lub innego problemu, jaki może wystąpić podczas rejsu, jest maksymalnie skrócony. Co ważne, łodzie są ubezpieczone. Dodatkowo każdy jacht przed czarterem jest ozonowany. Spełnienie tego typu wytycznych świadczy o podejściu armatora. Warto o tym pamiętać, planując podróż.

Umowa wynajmu łodzi – na co zwrócić uwagę?

Jeszcze przed zawarciem umowy trzeba ustalić wszystko, co z punktu widzenia zarówno czarterującego, jak i armatora, jest istotne. Chodzi między innymi o wybór łodzi, miejsce jej odbioru, standard, a także okres wynajmu. Godzina odbioru i zwrotu jachtu powinna być dokładnie określona. Należy upewnić się, co jest wliczone w koszt czarteru i jakie opłaty ponosi się w sytuacji wystąpienia usterek, awarii lub w razie wypadku. Często obligatoryjną opłatą objęte jest sprzątanie. Nierzadko armatorzy pobierają zaliczki. Przedpłata jest wymaga także w przypadku usług Anseb Sail. Warto dowiedzieć się, czy wypożyczającemu przysługują jakieś rabaty albo zniżki. Umowa wynajmu łodzi powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje i być zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Jeśli jakikolwiek jej punkt jest niejasny, trzeba zwrócić na to uwagę armatora i rozwiać ewentualne wątpliwości jeszcze przed podpisaniem. O czym jeszcze należy pamiętać? Przy odbiorze łodzi, tuż przed rejsem, weryfikuje się zapisy w protokole zdawczo-odbiorczym ze stanem faktycznym na jachcie. W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań warto zadawać je przed wypłynięciem, aby wyprawa przebiegła bezproblemowo i nie towarzyszył jej niepotrzebny stres związany z niewiedzą.

Zwrot jachtu – o czym pamiętać?

Zwrot jachtu to moment, który wieńczy rejs. O co należy w tym kontekście zadbać? Na pewno kwestię priorytetową stanowi trzymanie się wcześniejszych ustaleń z armatorem, dotyczących daty i miejsca zwrotu jachtu. Aby uniknąć ewentualnych problemów wiążących się z karami, należy zrobić to dokładnie w tym czasie, jaki podano w umowie. Przed opuszczeniem łodzi uczestnicy podróży powinni dokładnie sprawdzić, czy zabrali z pokładu wszystkie swoje rzeczy. Jeśli chodzi o sprzątanie łodzi po zakończeniu rejsu, zazwyczaj nie robi się tego samodzielnie. Wszystko zależy od wcześniejszych ustaleń i uiszczonych opłat. W przypadku czarteru w Anseb Sail sprzątanie objęte jest obligatoryjną opłatą. Podczas zwrotu jachtu armator sprawdza stan i wyposażenie łodzi w odniesieniu do zapisów widniejących w protokole. Jeśli cokolwiek w czasie podróży zostało zniszczone lub zaginęło, z kaucji pobierana jest stosowna opłata.

Rejs to wspaniały pomysł na spędzenie urlopu. Wodna wyprawa gwarantuje niezapomnienia wrażenia. Aby była naprawdę udana i bezpieczna, trzeba poczynić odpowiednie przygotowania i przede wszystkim wybrać godnego zaufania usługodawcę. Bez wątpienia takim jest Anseb Sail.