post.title

Noc na jachcie – co warto wiedzieć?

Noc na jachcie może być niezwykłym doświadczeniem. Delikatne, usypiające kołysanie, cisza jeziora, świeża bryza – wyobraź sobie ten otaczający spokój natury i kojące widoki. Czujesz już zapach wieczornego powietrza? Zanim wejdziesz na pokład i rozpoczniesz swoją przygodę, dowiedz się więcej na temat nocowania na jachcie. Koniecznie czytaj dalej!

Jakie są możliwości spania na jachcie?

Zacznijmy od tego, że szlak żeglowny na Mazurach na ten moment jest przygotowany tylko do pływania w ciągu dnia. Oznacza to, że po zachodzie słońca Twój jacht powinien być zacumowany w porcie. Oczywiście, spotyka się nocnych podróżników! Aby zostać jednym z nich, musisz posiadać konkretne oświetlenie nawigacyjne. Nasze jachty są w nie wyposażone. Jednak gdy już zdecydujesz się na sen, masz dwie opcje.

Noc w porcie

Najczęstszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest nocowanie w porcie. Zalecamy je osobom, które cenią sobie udogodnienia takie jak łazienki czy tawerny. Warto się najpierw zorientować, jaką ofertę w zakresie atrakcji i wspomnianych możliwości oferuje dany port. Jeśli chcesz mieć pewność, że znajdziesz miejsce w wybranym – zrób rezerwację. Opłaty za noc w porcie są bardzo różne. Czasem pobierane są od jachtu, innym razem od każdej osoby w załodze. Ich wysokość w dużej mierze zależy od popularności, atrakcyjności i lokalizacji portu. Jest to w zasadzie opata za cumowanie, bo nie musisz spędzać tam nocy – może potrzebujesz udać się do sklepu lub masz ochotę na lądowy obiad? Spędzając noc w porcie, możesz skorzystać z toalety i prysznica. Zdarza się, że należy za to dodatkowo zapłacić. Plusem nocowania w porcie jest możliwość uzupełnienia zapasu wody na jachcie, opróżnienia śmietników czy zbiorników na nieczystości. Pamiętaj, że w każdym porcie obowiązuje regulamin i cisza nocna. Zapoznaj się z nimi i przestrzegaj zasad, aby pobyt był udany dla Ciebie i innych!

Noc na dziko

 • Nie cumuj do drzew – cumowanie jachtu do drzew jest zabronione i karane mandatem jako wykroczenie.
 • Używaj kotwicy – wybierz dogodne miejsce przy brzegu i zrzuć kotwicę.
 • Sprawdź, czy jesteś w stanie wyjść na brzeg – może być to zabronione na terenie rezerwatu przyrody czy obszaru wojskowego. Ponadto nie możesz korzystać z brzegu, biwakować i imprezować, jeśli teren jest prywatny. Jak to rozpoznać? Zazwyczaj zauważysz ogrodzenie w odległości ok. 1,5 m od linii brzegu lub tabliczkę ze stosowną informacją.
 • Szanuj naturę – nocowanie na dziko to duża odpowiedzialność. Zawsze zabieraj swoje śmieci, nie zostawiaj żadnych zanieczyszczeń i zachowaj dystans wobec zwierząt.
 • Pilnuj swoich pupili – jeśli płyniesz ze zwierzęciem, weź ze sobą smycz i upewnij się, że nie opuści ono jachtu bez Twojej wiedzy.
 • Nie hałasuj! Noc na dziko nie uprawnia Cię do zakłócania spokoju ludzi i zwierząt w okolicy.

Wiele osób decyduje się na czarter jachtu na Mazurach tylko po to, by doświadczyć noclegu na dziko. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zawsze zostawić miejsce noclegu w idealnym stanie. Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, nocowanie na jachcie z pewnością okaże się udane. 

Jak się przygotować do nocy na jachcie?

Pamiętaj, że ciepłe letnie dni szybko przechodzą w chłodne noce. Nocowanie na jachcie będzie przyjemne, jeśli zadbasz o swój komfort. Na start sprawdź, czy dany jacht posiada na pokładzie kołdrę, koc i poduszki. Pościel na jachcie nie jest oczywistym elementem wyposażenia. Jeśli interesuje Cię nocowanie na jachcie poza portem – warto i tak go odwiedzić. Dlaczego? Między innymi po to, aby uzupełnić wodę, zrobić niezbędne zakupy i wyposażyć się we wszystko, co potrzebne na wodzie. Pamiętaj, że ciało wychładza się szybciej, gdy odpoczywa. Warto zatem zabrać w rejs dodatkowy koc lub wysokiej jakości śpiwór, który pozwoli Ci cieszyć się wieczorami na pokładzie w poczuciu pełnego komfortu. Jachty Anseb Sail są wyposażone w ogrzewane kabiny i łazienki. Mimo to wiele osób nie wyobraża sobie pobytu bez własnej pościeli na jachcie. Jeśli do nich należysz, koniecznie uwzględnij ją podczas pakowania!

Cumowanie – najważniejsze informacje

Cumowanie jachtu to moment, który bywa stresujący. Najważniejsze jest zachowanie spokoju przez całą załogę. Sternik wydaje polecenia, wszyscy się angażują i dzięki temu cały proces powinien przebiegać w miarę sprawnie. Z pomocą przychodzi też ucho na tylnej części jachtu ułatwiające cumowanie, które jest podstawowym elementem wyposażenia. Sprawdź, jakie masz możliwości cumowania jachtu!

Cumowanie na dziko

Spędzając czas w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, warto opanować cumowanie na kotwicy. Ten sposób przyda się podczas nocowania na dziko. Pamiętaj o sprawdzeniu, czy w danym miejscu można się zatrzymać.

Sam manewr jest zbliżony technicznie do portowego, a nawet łatwiejszy. Dlaczego? Znika presja gapiów i ryzyko uszkodzenia innych jachtów. Zanim zaczniesz podejście, wyślij na dziób członka załogi z bosakiem lub pagajem, żeby na bieżąco sprawdzał, jak głęboko jest dno i czy nie dojdzie do tarcia. Korzystaj też z echosondy. Do brzegu podchodź powoli, z uniesionym silnikiem. W momencie, gdy Twój jacht znajdzie się około 15-20 metrów od brzegu, wyrzuć kotwicę. Do cumowania wykorzystaj drugą lub palik, wbijając go w ziemię. Teraz wystarczy już dostosować długość liny rufowej tak, by jacht nie zbliżał się do brzegu i cumowanie jachtu zakończone. Czas na relaks!

Cumowanie w porcie

Nocując w porcie, przygotuj się na cumowanie do pomostu burtą lub rufą do kei. W tym celu:

 • przygotuj obijacze,
 • sprawdź, czy linki cumownicze są gotowe i znajdują się w odpowiednim miejscu,
 • przydziel zadania członkom załogi,
 • cumując na muringu przygotuj bosak,
 • dbaj o bezpieczeństwo, nigdy nie wyskakuj z jachtu z liną w ręku i boso – włóż buty, wyrzuć linę na pomost i dopiero wyjdź,
 • nadmiar liny odłóż na jacht, pamiętaj, że nie należy go zostawiać na pomoście,
 • nie próbuj hamować lub odpychać jachtu nogą czy ręką – jest zbyt ciężki.

Nocowanie na dziko, w porcie czy w półdzikich miejscach może okazać się niezapomnianym pobytem na jachcie, którego nie sposób przyrównać do wypoczynku nawet w najwyższej klasy kurorcie. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie zasady bezpieczeństwa, pogodę oraz nasze rady, na pewno spędzisz cudowny czas!