post.title

Najczęściej zadawane pytania o czarter jachtów

Czarter jachtów to świetny sposób na niezapomniany urlop. Daje Ci niezależność i swobodę, a do tego pozwala przeżyć niesamowitą przygodę, która w niczym nie przypomina tradycyjnych wakacji z biurem podróży. Rozwiązanie to może jednak budzić pewne wątpliwości, dotyczące zarówno ceny, zasad korzystania z udogodnień, jak i wymaganych uprawnień. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o czarter jachtów!

Czarter jachtu – uprawnienia. Jakie kwalifikacje trzeba posiadać?

Kwestia uprawnień to chyba najczęściej poruszany temat, jeśli chodzi o czarter jachtów. To właśnie ich brak powstrzymuje wiele osób przed wynajęciem łodzi na wakacje. Tymczasem jednak sprawa jest mniej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego? Do czarteru jachtów motorowych nie jest konieczny patent żeglarski. Regulują to przepisy, a konkretnie ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857), zgodnie z którą „nie wymaga się posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h”.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze jachtu do czarteru?

Jeśli zastanawiasz się nad czarterem jachtu i nie wiesz, na jaki się zdecydować, weź pod uwagę czynniki takie jak:

  • budżet,
  • wielkość załogi,
  • wiek i oczekiwania członków załogi,
  • preferencje co do rodzaju żeglugi (hotelowa/turystyczna),
  • postój (w porcie/na dziko)
  • pora roku, w jakiej chcesz wyruszyć w rejs.

Wybór jachtu nie jest łatwym zadaniem, dlatego najlepiej skonsultować go ze specjalistami. Wymienione wyżej kwestie pomogą Ci jednak sprecyzować swoje ogólne potrzeby. Od nich uzależnione będą m.in. wielkość, klasa oraz moc silnika jachtu. Oferta Anseb Sail jest bardzo szeroka – nasze jachty różnią się pod względem wielkości, udogodnień i wyposażenia.

Ile wynosi cena czarteru jachtu?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Cena czarteru jachtu może się bowiem wahać od kilkuset do ponad tysiąca złotych za dobę. Ostateczny koszt wyprawy jednej osoby zależy oczywiście od wielkości i standardu jachtu, a także od liczby uczestników wycieczki i czasu jej trwania. Cena czarteru bywa zmienna ze względu na kilka czynników. Wpływ na nią ma w dużej mierze pora roku i zainteresowanie czarterem w danym okresie. Najniższe ceny są tuż przed sezonem (kwiecień, maj, początek czerwca) oraz po sezonie (w październiku). Jak można się domyślić, najwyższe są latem, czyli w lipcu i w sierpniu. Jachty są również bardziej popularne – a zatem droższe – w długie weekendy.

W najbardziej obleganych terminach dobrze jest zatem rezerwować jachty z dużym wyprzedzeniem. Warto ponadto pamiętać, że standardem w usługach czarterowych jest zaliczka. Jej wysokość zależy od indywidualnej umowy z armatorem. Zwykle wynosi 30% umówionej ceny. Wpłaca się ją, by potwierdzić rezerwację. Jest to konieczne, gdyż daje armatorowi gwarancję, że potencjalny klient nie zrezygnuje z czarteru w ostatniej chwili, a nawet jeśli to zrobi, transakcja nie będzie wiązała się ze stratą właściciela. Podobnie zawsze pobiera się od wynajmującego jacht zwrotną kaucję, która pokrywa ewentualne drobne uszkodzenia i straty. Tak więc cena czarteru jachtu to składowa wielu czynników.

Ubezpieczenie łodzi motorowej – czy warto?

Ubezpieczenie łodzi motorowej to popularne i cenione rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób korzystających z czarteru jachtu. Dlaczego? Za niewielką dodatkową opłatą zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zapewnia spokój. Łódź można ubezpieczyć na różne kwoty i od wielu zdarzeń – wszystko zależy od wybranego wariantu. Najczęściej jednak pakiet obejmuje: OC skippera, ubezpieczenie czarteru, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie kosztów związanych z anulacją lub skróceniem podróży.

Jak korzystać z toalety na jachcie?

Korzystanie z WC na jachcie to bardzo prozaiczny, lecz nieodzowny aspekt żeglugi. Osoby, które rozważają czarter jachtu po raz pierwszy, mogą się zastanawiać, jak dokładnie wygląda obsługa toalety na pokładzie. Czym różni się od korzystania z tradycyjnej łazienki w budynku? Dużo zależy od rodzaju toalety, jaka jest zainstalowana na jachcie – elektryczna, manualna czy chemiczna. Firma oferująca czarter ma obowiązek wytłumaczyć, w jaki sposób obsługiwać każdą z nich. Oprócz tych instrukcji warto też jednak pamiętać, że w toalecie – bez względu na typ – nie może znaleźć się nic, co nie przeszło przez układ pokarmowy. Nie można do niej zatem wrzucać śmieci, włosów ani papieru toaletowego – na tego typu odpadki trzeba przygotować jednorazowe woreczki lub torebki.

Sprzątanie jachtu – kto za nie odpowiada?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda sprawa z czyszczeniem jachtu. Czy po odbytym rejsie jest ono obowiązkowe? W przypadku jachtów wynajmowanych przez Anseb Sail pobierana jest dodatkowa obligatoryjna opłata za sprzątanie. Na jachtach znajduje się zwykle szczotka do szorowania pokładu oraz mop. Łódź najlepiej czyścić miękką wodą z jeziora. Do sprzątania nie wolno używać detergentów, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego, a w szczególności dla bytujących w akwenie ryb. Warto mieć na uwadze, że wg Ustawy – Prawo Wodne zatruwanie wody, w tym czyszczenie jachtu typową chemią gospodarczą, jest karalne.

Opłaty portowe – ile wynoszą i co obejmują?

Wysokość opłat portowych nie jest stała i zależy od właściciela przystani. Podobnie jak ceny czarteru jachtów, różni się w zależności od sezonu i popytu. Wpływ na opłatę portową mają także popularność portu, jego wielkość, lokalizacja i zakres udogodnień, z których można skorzystać. Co więcej, w niektórych portach opłatę pobiera się wyłącznie od jachtu, a w innych – także od każdej osoby na pokładzie. Na wysokość opłaty portowej, oprócz samej ceny postoju, składają się zazwyczaj następujące aspekty: uzupełnienie wody, możliwość umycia naczyń, podpięcie do prądu oraz wyrzucenie śmieci. Opłaty portowe nie są wliczane w cenę czarteru – załoga uiszcza je przy każdym cumowaniu.

Zastanawiasz się nad wynajęciem jachtu na wakacje? Jak widzisz, ta alternatywna metoda podróżowania jest o wiele łatwiej dostępna, niż można by przypuszczać! Mamy nadzieję, że niniejszy wpis dostarczył Ci wielu cennych informacji i nie obawiasz się już, czy możesz zdecydować się na czarter jachtu. Uprawnienia, ubezpieczenie łodzi motorowej oraz cena czarteru jachtu to kwestie, o których wiesz wystarczająco dużo.