post.title

Jezioro Tałty – przewodnik żeglarski

Szlak Wielkich Jezior każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów, którzy szukają tutaj zarówno odpoczynku, jak i przygody. Bardzo popularnym miejscem eskapad są nie tylko Mikołajki czy ich okolice, ale całe Mazury. Do podróży warto się jednak odpowiednio przygotować. Temu służy nasz krótki przewodnik!

Kraina Wielkich Jezior daje wiele możliwości. Ten rejon obejmuje ponad 2600 połączonych ze sobą akwenów, które różnią się, nie tylko wielkością, ale też infrastrukturą portową. Tematem naszego artykułu jest żeglowanie na jeziorze Tałty. Podpowiemy, jak zorganizować rejs, wskażemy dogodne porty, w których dostępne są najważniejsze udogodnienia i odpowiemy na pytanie o ruch na jeziorze. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wypłynąć na jezioro Tałty, mamy nadzieję, że Cię do tego zachęcimy. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze informacje o jeziorze Tałty

Aby dobrze przygotować się do mazurskiej przygody, najpierw należy zdobyć podstawowe informacje na temat celu swojej podróży. Jaka jest głębokość jeziora Tałty? Ile portów do dyspozycji mają tutaj żeglarze? Co warto zobaczyć?

W trakcie żeglowania na jeziorze Tałty musisz mieć świadomość, że jest to akwen wyróżniający się spośród pozostałych swoją głębokością. W pobliżu Skorupek głębia wynosi nieco ponad 50 m, co czyni z jeziora Tałty najgłębszy zalew rynnowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Średnia jego wartość wynosi z kolei około 14 m. Długość sięga 12,5 m, a szerokość 1,8 m. Jest to więc dość wąski zbiornik. Zasilają go wody dopływające zarówno z jeziora Ryńskiego, z którym akwen tworzy ciąg wodny, jak i od strony kanału Tałckiego. Od południa łączy się z jeziorem Mikołajskim. Czy przy pływaniu po jeziorze Tałty można podziwiać ładne krajobrazy? Nie da się ukryć, że brzeg jest dość stromy, a roślinność niezbyt bujna, jednak mimo to pejzaż zaliczyć można do atrakcyjnych. Niewątpliwie do zwiększonego ruchu na jeziorze przyczynia się fakt, że jedną z miejscowości zlokalizowanych blisko brzegu są popularne wśród turystów Mikołajki.

Gdzie zacumować nad jeziorem Tałty? Polecane porty

Jedną z ważniejszych informacji dla żeglarzy jest ta dotycząca możliwości zacumowania i skorzystania z mediów niezbędnych podróżnym. Dużych portów nad samym jeziorem nie ma zbyt wiele, co nie oznacza, że trzeba być zdanym na niedogodności i konieczność zatrzymywania się podczas żeglowania na przystaniach umiejscowionych nad brzegiem innych jezior. Gdzie więc zacumować przy okazji pływania po jeziorze charakteryzującym się tak znaczną głębokością?

 1. Port Baza Tałty
  Znaną przystanią jest port zlokalizowany na wschodnim brzegu w odległości 5 km od Mikołajek. Baza Tałty to jedno z częściej odwiedzanych przez żeglarzy miejsc na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dysponuje 25 postojami i zapewnia zarówno sanitariaty, jak i prysznice, dostęp do prądu, magazyny na sprzęt, a nawet warsztat. Jeśli dla kogoś to za mało i szuka np. bankomatu, apteki bądź też stacji paliw, musi udać się do kurortu w Mikołajkach. Pływanie można sobie urozmaicić, korzystając ze znajdujących się w pobliżu atrakcji. Udogodnieniem jest także tawerna oraz miejsca noclegowe w domkach kempingowych lub zlokalizowanym na brzegu ośrodku, w którym prowadzone są szkolenia dla początkujących żeglarzy. Ruch w sezonie może być tutaj znaczny.
 2. Port Nawigator
  Na zachodnim brzegu istnieje możliwość zacumowania w porcie Nawigator w miejscowości Jora Wielka. W tej marinie może znajdować się jednocześnie 40 jachtów. Ze względu na dużą głębokość podczas kotwiczenia nie ma konieczności chowania miecza i płetwy. Jest tu ładnie, zielono i czysto, a drewniane pomosty zachęcają do wypoczynku. Osoby aktywne, które chcą zrobić sobie przerwę od żeglowania lub pływania, mogą wypożyczyć sprzęt niezbędny do innych aktywności, np. motorówki lub kajaki. Lista udogodnień jest długa i obejmuje toalety, prysznice, pralnię z suszarnią, miejsca do postoju z dostępem do wody i prądu, a także składowania odpadów. Atutem jest również dostęp do WiFi.
 3. Przystań Kokoszka
  To port polecany osobom, które w trakcie rejsu po jeziorze marzą o ciszy, spokoju i wolą być z dala od wzmożonego ruchu turystycznego. Przystań znajduje się na zachodnim brzegu Tałt w pobliżu miejscowości Jora Wielka i Jora Mała. I chociaż nie znajdziemy tutaj nowoczesnych udogodnień, możemy skorzystać z WC, ujęcia wody, pozbyć się nagromadzonych śmieci, a także wymienić butlę z gazem. Dla chętnych czekają miejsca noclegowe oferowane przez pobliski kemping.
 4. Kalinowe Wzgórze
  Na obrzeżach Mikołajek znajduje się kameralna przystań z dostępem do prądu, wody i toalet. Bardzo często spotkać można tutaj nie tylko miłośników żeglowania lub pływania, ale również wędkarstwa. Nocleg możliwy jest na polu namiotowym lub po wykupieniu postoju dla kampera. Bez problemów można tu we wskazanym miejscu rozpalić ognisko. To przystań bardzo przyjazna dzieciom, które mogą skorzystać z dobrze wyposażonego placu zabaw.
 5. Sunport
  Osoby, które dobrze czują się w miejscach, gdzie ruch jest większy, a na gości czeka sporo atrakcji, powinny skierować swoje łodzie na zachodni brzeg i okolice Starych Sadów. Oprócz licznych udogodnień, można tutaj bowiem liczyć na wiele atrakcji, które rejs po jeziorze mogą dodatkowo zmienić w przygodę pełną ciekawych wrażeń. Koncerty, eventy, wydarzenia o różnym charakterze – wszystkiego można doświadczyć właśnie tutaj, w Sunporcie. Istnieje także możliwość podłączenia jachtów do prądu i nabrania wody.

Atrakcje i aktywna forma wypoczynku nad jeziorem

Tałty to nie tylko żeglowanie i pływanie, ale również idealna przestrzeń do uprawiania innych form aktywności. Znaczna głębokość akwenu jest wskazaniem do zainteresowania się tym miejscem przez wędkarzy. W wodach jeziora, dzięki dogodnym warunkom, pływa wiele ryb, m.in. płocie, wzdręgi i krąpie. Oprócz tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby z łódki przenieść się do kajaka. W pobliżu nie brakuje wypożyczalni sprzętu – zwłaszcza w niektórych portach. Wielbiciele dłuższych tras mogą udać się w przyjemny rejs po jeziorze Ryńskim, odwiedzając po drodze urocze, ale mniej uczęszczane niż Mikołajki, miasteczko Ryn. Polecamy także wybranie się do tego popularniejszego kurortu, żyjącego w sezonie turystami, koncertami i imprezami sportowymi. Możliwości jest dużo!

Tałty nie pozwalają się nudzić – wręcz przeciwnie. To idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu i kontaktu z naturą. Chociaż w okresie wakacyjnym panuje tu niemały ruch, można też znaleźć lokalizacje zapewniające spokój.