post.title

Jezioro Nidzkie – przewodnik żeglarski

Mazury to prawdziwy raj dla miłośników spędzania czasu na wodzie. Możesz tu zarówno uprawiać wiele sportów, jak i oddać się spokojnemu wypoczynkowi podczas rejsu. W tym regionie położone jest malownicze jezioro Nidzkie o powierzchni około 18 km2. Jeśli chodzi o jego głębokość, średnio wynosi ona 6,2 m, są jednak miejsca, w których dochodzi nawet do 23,7 m. Zbiornik położony jest na terenie miejscowości Ruciane-Nida w obrębie Puszczy Piskiej i stanowi część rezerwatu przyrody. W pobliżu jeziora rozciąga się też Mazurski Park Krajobrazowy. Warto o tym pamiętać, gdyż na wydzielonych obszarach, a mianowicie w strefie ciszy obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Co więcej, uchodzi ono za najmniej zmienione przez działalność człowieka pośród wszystkich mazurskich akwenów. To sprawia, że pływanie po jeziorze Nidzkim szczególnie kusi fanów natury podziwiających piękno flory i fauny.

Nie wiesz, jak zaplanować najbliższe wakacje? Potrzebujesz odpoczynku w ciszy i harmonii? Wynajmij jacht na Mazurach i kontempluj piękno przyrody!

Porty przy jeziorze Nidzkim

Chociaż osoby czarterujące jacht chcą nacieszyć się przede wszystkim przemierzaniem wytyczonych żeglarskich szlaków, jednak wiele z nich cumuje na noc. Aby było to możliwe, warto sprawdzić przed wypłynięciem na jezioro Nidzkie, gdzie istnieje taka możliwość. Otóż w obrębie tego zbiornika wodnego znajduje się kilka udostępnianych turystom portów. Przedstawiamy kilka z nich.

  • Port „u Faryja” – jest zlokalizowany przy ul. Dworcowej w miejscowości Ruciane-Nida. Poza tym, że wypływają stamtąd wycieczkowe statki, miejsce oferuje też możliwość zacumowania jachtu. Wszyscy spragnieni dobrej kuchni chętnie posilą się natomiast w działającej obok tawernie. W okolicach tego miasteczka funkcjonuje też kilka innych portów.
  • Przystań Pranie – to idealne miejsce do zacumowania jachtu, jeśli zamierzasz zwiedzić okolicę. Na turystów czekają bowiem takie atrakcje jak Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Odbywają się tutaj również koncerty poezji śpiewanej.
  • Port Karwica – jest usytuowany w miejscowości o tej samej nazwie, na zachodnim brzegu jeziora Nidzkiego. To bardzo cicha i spokojna przystań, w której cumowane są zwykle jachty rezydentów. Nie zawsze jest więc miejsce dla tych czarterowanych, chcących zatrzymać się tu gościnnie.
  • Przystań Pelagia – również zlokalizowana w miejscowości Karwica. To ostatni port w tej części zbiornika, jeśli płyniesz po jeziorze Nidzkim w kierunku wschodnim.
  • Port „u Basi” – położony jest w Jaśkowie, miejscowości, która poza żeglowaniem na jeziorze Nidzkim, Linówek, Jaśkówko i Jaśkowo stwarza również możliwość wyboru różnych innych form spędzania wolnego czasu na lądzie, np. wypoczynek wśród lasów Puszczy Piskiej, plażowanie czy wycieczki rowerowe.

Wyspy na jeziorze Nidzkim

Podczas żeglowania szczególną atrakcją jest podziwianie pięknych, malowniczych krajobrazów. Do takich należą niewątpliwie małe, zielone wysepki. Na jeziorze Nidzkim jest ich aż pięć! Do najciekawszych i największych zalicza się Królewski Ostrów. Leży ona w północnej części akwenu. Tym, co ją charakteryzuje, są dość wysokie brzegi porośnięte mieszanym lasem. To doskonałe miejsce, by urządzić sobie piknik na łonie natury. Inną godną uwagi wysepką jest Płaska. Pozostałe to natomiast: Ostrów, Grobowiec i Kopanka, które tworzą na jeziorze Nidzkim krajobraz niewielkiego archipelagu.

Niebezpieczne zakątki

Wszelkie stanowiące zagrożenie „pułapki”, które spotkać można podczas żeglowania przez wytyczone szlaki, powinny być odpowiednio oznakowane. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy akwen, tak jak jezioro Nidzkie, położony jest w większości w tzw. strefie ciszy, czyli obszarze, w którym zabrania się emitowania dźwięków powyżej 45 dB − teoretycznie nie można więc używać tam silników spalinowych. Jeżeli mimo wszystko podczas żeglowania przekroczy się ten teren, trzeba wziąć pod uwagę, że nie będzie tam oznakowania niebezpiecznych miejsc. A gdzie się one znajdują? We wspomnianej strefie ciszy leży wyspa Czapla otoczona płyciznami grożącymi tym, że można osiąść na mieliźnie. Inne tego typu niebezpieczne miejsca zlokalizowane są przy wejściu na Zamordeje, a konkretnie w okolicach Krzyżackiego Rogu.

Czy na jeziorze Nidzkim jest duży ruch?

Ze względu na fakt, że spora część tego akwenu objęta jest strefą ciszy, czyli zakazem używania silników spalinowych, nie ma zazwyczaj w tym obszarze zbyt wielu żeglarzy. Warte podkreślenia jest, że to miejsce w nieznacznym stopniu przeobrażone przez człowieka i nie do końca jeszcze odkryte. Ze względu na fakt, że ruch na jeziorze Nidzkim nie jest duży, chętnie żeglują po nim osoby, które pragną odpocząć od codziennego zgiełku oraz szukają bliskiego kontaktu z naturą. Oprócz przepięknych, pełnych harmonii krajobrazów można tu podziwiać również bogatą roślinność i mnóstwo gatunków ptactwa. To więc prawdziwy raj dla miłośników przyrody! Niewielki ruch na jeziorze Nidzkim sprawia, że na wodzie tworzą się swoiste ogrody z grzybieni białych, grążeli żółtych i pałek wodnych. Tereny akwenu zamieszkują natomiast kaczki, perkozy, mewy, kormorany, czaple oraz wiele innych przedstawicieli gatunku.

Korzyści czarterowania jachtu

Wiele osób zastanawia się nad spędzeniem urlopu na poznawaniu i odkrywaniu Mazur. Pływanie wytyczonymi szlakami to bezpieczny i spokojny wypoczynek, który cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem. Nie każdy jednak wie, że aby czarterować jacht, nie są wymagane specjalne uprawnienia. Wystarczy być osobą pełnoletnią. Na pokładzie dostępne są kajuty sypialne przeznaczone dla maksymalnie 8 osób. Poza tym jacht wyposażony jest w agregat prądotwórczy oraz ma dostęp do bieżącej wody. Dzięki temu możesz na nim mieszkać przez cały czas trwania rejsu po jeziorze Nidzkim lub innym mazurskim akwenie. Położone w urokliwej geograficznej krainie jezioro Nidzkie co roku przyciąga rodziny oraz grupy znajomych, które chcą przeżyć niezapomnianą przygodę na wodzie. Z tego powodu rezerwowanie jachtów w Anseb Sail przez osoby prywatne lub firmy cieszy się rosnącą popularnością.

Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu przewodnikowi jezioro Nidzkie nie ma już dla Ciebie żadnych tajemnic!

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania 

Masz dodatkowe pytania dotyczące czarteru jachtu? Być może poniżej znajdziesz na nie wyczerpujące odpowiedzi. Jeśli nie – skontaktuj się z nami!

Od czego zależy cena czarteru jachtu?

Tak naprawdę koszt czarteru uzależniony jest od sezonu (w okresie wakacyjnym może być wyższy), a także modelu, który chce się wynająć.

Czy można zwrócić jacht w innym porcie niż ten, z którego się wypływa?

Istnieje taka opcja, jednak za dodatkową opłatą, która pokrywa koszt sprowadzenia go z powrotem do macierzystej przystani.

Czy można pływać również nocą?

Szlaki na Mazurach są przystosowane do żeglowania jedynie za dnia, lecz jeśli jacht jest odpowiednio oświetlony, dopuszcza się pływanie także po zmroku.