post.title

Jezioro Mikołajskie – przewodnik żeglarski

Bez względu na to, czy jesteś już doświadczonym żeglarzem, czy stawiasz pierwsze kroki, godnym polecenia miejscem na Twoje eskapady będą oczywiście Mazury! Szlak Wielkich Jezior Mazurskich ma do zaoferowania naprawdę sporo interesujących miejsc, gdzie możesz oddać się swojej pasji. W tym artykule zaprezentujemy jedno z nich. Czytaj więc dalej!

Dlaczego Mazury przyciągają miłośników żeglarstwa? To piękne miejsce z dogodną infrastrukturą, która pozwoli w pełni korzystać ze wszystkich atrakcji i poczuć się komfortowo nawet tym osobom, które nie mają wielkiego doświadczenia żeglarskiego. Jednym z miejsc, które są warte polecenia, jest jezioro Mikołajskie. Tematem naszego przewodnika jest żeglowanie po jeziorze Mikołajskim z uwzględnieniem wszystkich praktycznych informacji na jego temat. Jakie porty zasługują na uwagę uczestników rejsu? Czy znajdziemy tu wyspy? Jaki jest ruch na jeziorze? Na jakie niebezpieczne miejsca na szlaku należy uważać? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule!

Garść najważniejszych informacji

Gdziekolwiek byśmy nie mieli zamiaru się udać, zawsze warto wiedzieć co nieco o celu podróży. Oto więc garść faktów o jeziorze Mikołajskim! Leży ono na obrzeżach Puszczy Piskiej, a więc w sąsiedztwie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, co czyni z niego lokalizację bardzo ciekawą pod względem krajobrazowym. Trudno dziwić się tym, którzy widzą prawdziwą przyjemność w żeglowaniu po jeziorze Mikołajskim. Zachodnia linia brzegowa jest zalesiona, a popularne Mikołajki widoczne są od północy i częściowo od wschodu. Omawiany akwen nie jest duży. Jego długość to nieco ponad 5,5 km, a szerokość około 1,5 km. Średnia głębokość wynosi z kolei 11,2 m.

Co z wyspami? W tej okolicy znajdują się trzy niewielkie wysepki. Zbiornik łączy się z jeziorami: Tałty (od północy), Śniardwy (od południowego wschodu) i Bełdany (od południowego zachodu). Jak przedstawia się sprawa portów? Jest ich tutaj kilka. Najważniejszy to z pewnością port Wioska Żeglarska Mikołajki, Port Miejski Mikołajki, port Wierzba oraz port jachtowy Cicha Zatoka. O tym, jak wygląda kwestia ruchu na jeziorze oraz niebezpiecznych miejsc, których lepiej unikać, powiemy w dalszej części tekstu.

Dlaczego warto wypłynąć w rejs po jeziorze Mikołajskim?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: to dogodny punkt dla osób bez większego doświadczenia żeglarskiego oraz miejsce, w którym można rozpocząć dłuższy rejs z uwzględnieniem wcześniej wspomnianych jezior. Mikołajskie łączy Śniardwy i Bełdany. Jeśli przepłyniemy pod mostem w Mikołajkach, od razu możemy wypłynąć na jezioro Tałty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostać na miejscu lub zatrzymać się w jednym z okolicznych portów, np. w Mikołajkach, które cieszą się dobrymi opiniami turystów i żeglarzy docierających w to urokliwe miejsce na Mazurach.

Oprócz żeglowania można skorzystać też z innych atrakcji. Spośród wszystkich miejsc dla żeglarzy ważna będzie z pewnością Wioska Żeglarska. Ruch w sezonie jest tutaj duży. Wysp, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest niewiele, ale na jednej z nich wybudowano hotel. Jeśli wolisz spokój, wybierz port jachtowy Cicha Zatoka na zachodnim brzegu jeziora. Pływając po Mikołajskim, możesz się zatrzymać na plaży w jego pobliżu. Z pewnością nie jest to miejsce zaliczane do tych niebezpiecznych.

Porty na jeziorze Mikołajskim

Szukasz wskazówek dotyczących portów? Oto krótka charakterystyka kilku najbardziej popularnych!

Wioska Żeglarska

To z pewnością bardzo ważny i chętnie odwiedzany port. Znajduje się tam 200 miejsc cumowniczych. Jest dobrze wyposażony we wszystko, czego potrzeba w trakcie żeglowania. Na jego terenie znajdują się m.in. natryski, sanitariaty, punkt szkutniczy, slip oraz stacja benzynowa dla jachtów. Ruch w sezonie jest spory. Szczególnie, że odbywają się tu też imprezy sportowe oraz koncerty. Nie brakuje sklepów i pralni.

Port Miejski w Mikołajkach

Jest gorzej wyposażony od Wioski Żeglarskiej. Znajduje się tu miejsce poboru wody, dostęp do prądu, stacja paliw, toalety oraz prysznice, ale na tym lista udogodnień się kończy. Jest to port z kategorii tych nieco bardziej niebezpiecznych, a wszystko dlatego, że podczas cumowania trafić można na mieliznę. Konieczne są manewry mieczem i zachowanie ostrożności.

Port Cicha Zatoka

Cicha Zatoka na południowo-zachodnim brzegu to wygodna przystań. Dysponuje 100 miejscami dla łodzi do długości 12 m i daje możliwość cumowania longside po wcześniejszym ustaleniu tego z bosmanem. Oprócz dostępu do standardowych udogodnień dla żeglarzy, w Cichej Zatoce można skorzystać z bezpłatnego WiFi i za opłatą przezimować łódź. Jest stąd blisko do jednej z nielicznych wysp, gdzie mieści się popularny w Mikołajkach hotel.

Port Wierzba

Ten port leży między Mikołajskim a jeziorem Bełdany. W pobliżu znajduje się ośrodek Polskiej Akademii Nauk. To komfortowy i dobrze wyposażony port, w którym można zrobić przystanek w trakcie żeglowania. Dysponuje 100 miejscami do cumowania przy kei dla rezydentów i 25 miejscami do cumowania przy gościnnych kejach. Oprócz standardowych udogodnień, na jakie liczą żeglarze zatrzymujący się w portach, znajduje się tutaj pole namiotowe oraz istnieje możliwość postawienia przyczepy. Na pobliskiej plaży można kąpać się w jeziorze. Niebezpieczne sytuacje są eliminowane dzięki systemowi dozorującemu i dobremu oświetleniu.

Niebezpieczeństwa na jeziorze Mikołajskim

Co może okazać się wyzwaniem dla żeglarzy? Jakie miejsca są potencjalnie niebezpieczne? Na pewno należy mieć na uwadze panujący tutaj w sezonie spory ruch. Wspomnieliśmy już o konieczności wykonania odpowiednich manewrów podczas cumowania w Porcie Miejskim w Mikołajkach. W trakcie rejsu przy przepływaniu pod mostem na jezioro Tałty lepiej trzymać się toru wodnego. Z kolei na Bełdanach należy uważać na szybko zmieniający się kierunek wiatru. Śniardwy to akwen, po którym zaleca się poruszanie po torze wodnym. Przy przesmyku prowadzącym z Mikołajskiego na Śniardwy nie należy wpływać między kardynałki.

Mikołajki – miejsce, które warto zobaczyć

W trakcie żeglowania warto skorzystać z okolicznych atrakcji, np. odwiedzić najbardziej znany mazurski kurort – Mikołajki. Panoramę urokliwego miasteczka zdobi charakterystyczna wieża kościoła ewangelickiego. Co można tu robić? Wiele! Na przykład udać się na spacer po rynku lub promenadzie, przy której zlokalizowane są liczne restauracje i knajpki. Miejsc, w których można zjeść smaczny posiłek, nie brakuje. Latem w Mikołajkach odbywają się liczne festiwale oraz imprezy sportowe. Znalezienie noclegu nie stanowi tu problemu.

Wybierając się w rejs po jeziorze Mikołajskim, można zorganizować sobie czas na różne sposoby. Nie ma tutaj wysp, ale z pewnością nie brakuje godnych uwagi miejsc z licznymi atrakcjami. Można przy tym poczuć się bezpiecznie – porty zapewniają wszystko, czego potrzeba żeglarzom!