post.title

Jezioro Jagodne – przewodnik żeglarski

Ten akwen położony jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w powiecie giżyckim. Otaczają go połączone szlakiem wodnym kanały – z jednej strony Szymoński, z drugiej Kula. Na jeziorze Jagodnym znajdują się cztery wysepki, które nie posiadają nazw. Całkowita powierzchnia tego naturalnego zbiornika to około 9,4 km2 wraz z zatokami. Jeśli chodzi o głębokość, średnio wynosi ona 8,7 m, są jednak miejsca, w których dosięga nawet 37,4 m. Wzdłuż jeziora Jagodnego położone są małe mazurskie wioski takie jak Kozin, Bogaczewo czy Prażmowo. Głównym otoczeniem akwenu są pola uprawne, a od północnej strony również lasy. Ze względu na liczne głębiny i mielizny warto być ostrożnym podczas żeglowania po jeziorze Jagodnym, szczególnie w okolicy miejsc uznawanych za niebezpieczne. Przed wypłynięciem opłaca się więc dokładnie zaplanować trasę i ominąć stanowiące zagrożenie punkty. Bezpieczeństwo na wodzie to podstawa, dlatego zachęcamy do lektury wpisu stanowiącego przewodnik żeglarski po jeziorze jagodnym!

Porty na trasie żeglarskiej przebiegającej przez jezioro Jagodne

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się letni wypoczynek w postaci rejsu po mazurskich akwenach. To wyjątkowa możliwość zrelaksowania się, oderwania od codziennego zgiełku i problemów, a także szansa na podziwianie pięknych widoków. Warto jednak pamiętać, że pływanie po jeziorze Jagodnym lub innym zalecane jest tylko w porze dziennej. Choć odpowiednio oświetlonym jachtem można żeglować również po zmroku, wiele osób z tego rezygnuje i woli na noc bezpiecznie zacumować w porcie. A gdzie najlepiej się zatrzymać na trasie prowadzącej przez jezioro Jagodne?

Najpopularniejsze przystanie jachtowe w okolicy

Warto zwrócić uwagę na następujące miejsca.

  • Port Jagodne – znajduje się pomiędzy Kozinem a Prażmowem, przy zachodnim brzegu akwenu. To miejsce, gdzie nie tylko można zacumować jacht, lecz również odpocząć, posilić się czy urządzić ognisko. Dla najmłodszych natomiast dostępny jest plac zabaw. To również okazja, by zejść na plażę i skorzystać z kąpieli w jeziorze.
  • Port Dalpolyacht – to przystań położona na wysokości Prażmowa. Poza możliwością zacumowania jachtu oferuje również pokoje gościnne w domkach oraz apartamentach, a także wynajęcie przyczepy kempingowej. To miejsce w sam raz dla osób, które chcą zrobić sobie przerwę w pływaniu po jeziorze Jagodnym i spędzić noc na lądzie.

Co więcej, zarówno po zachodniej, jak i wschodniej stronie zbiornika działają liczne obiekty, które zapewniają zakwaterowanie oraz bogatą ofertę gastronomiczną. Dzięki temu pobyt na wodzie połączyć można ze zwiedzaniem okolicznych wiosek oraz próbowaniem regionalnej kuchni. To idealny sposób na poznawanie Mazur!

Ruch na jeziorze Jagodne

Czarterowanie jachtu staje się coraz bardziej popularne. Z tej formy spędzania urlopu korzystają zarówno rodziny, grupy znajomych, jak i firmy organizujące rejs w ramach imprezy integracyjnej. Poza tym pływanie na jeziorze Jagodnym cieszy się rosnącym zainteresowanych przez wzgląd na ciekawe położenie (główny szlak żeglugowy). Od strony południowej, przez kanał Szymoński, połączone jest ono z akwenem Szymon, zaś od północnej, przez kanał Kula, ze zbiornikiem Boczne. Ponadto przepływają przez nie wszystkie statki kursujące na trasie Giżycko – Mikołajki, co sprawia, że ruch na jeziorze Jagodnym jest duży. To więc odpowiednie miejsce do pobytu na wodzie dla osób, które cenią kontakt z naturą, a jednocześnie lubią, gdy dużo się dzieje i chętnie spędzają czas w otoczeniu innych ludzi. Co więcej, popularność tego zbiornika wodnego mówi sama za siebie – pływanie po jeziorze Jagodnym stanowi wspaniałą atrakcję i okazję do podziwiania pięknych widoków.

Niebezpieczne lokalizacje

Chociaż przez ten akwen przebiega najpopularniejszy szlak żeglugowy, nie należy on do najbezpieczniejszych. To wszystko przez nierówną powierzchnię dna, które pełne jest zarówno dość dużych głębi, jak i mielizn oraz podwodnych górek. Część z nich tworzy wysepki, które są jednak tak małe, że nie doczekały się swoich nazw. Zanim rozpocznie się pływanie na jeziorze Jagodnym, warto dowiedzieć się kilku rzeczy o jego specyfice. Otóż najgłębsze miejsce w tym zbiorniku znajduje się na północ od Prażmowa. Jeśli chodzi natomiast o mielizny, na których osiąść mógłby przypadkowo jacht, na mapach nie zostały zaznaczone punkty, gdzie głębokość wody wynosiłaby mniej niż 2 m. Wokół jeziora Jagodnego znajdują się również rozległe tereny podmokłe i bagienne.

Jakie warunki trzeba spełnić, by czarterować jacht?

Brak planów urlopowych? Chęć oderwania się od problemów dnia codziennego i wypoczynku na łonie natury, a jednocześnie bez chwili nudy? Jeśli tak, wyczarterowanie jachtu i pływanie po mazurskich jeziorach to doskonały pomysł. Nie każdy wie, że nie potrzeba do tego specjalnych uprawnień. Wystarczy być osobą pełnoletnią. Co więcej, jachty czarterować mogą też firmy. Na pokładzie każdego modelu znajdują się kajuty sypialne przeznaczone dla kilku osób. Nowoczesne jachty, jak te oferowane przez Anseb Sail, są wyposażone w agregaty prądotwórcze oraz dostęp do bieżącej wody. Można więc na nich gotować i myć się przez cały czas trwania rejsu. Pływanie po jeziorze Jagodnym lub też innym akwenie odbywa się więc w wysoce komfortowych i bezpiecznych warunkach. Na długo pozostaje dzięki temu miłym wspomnieniem!

Jak urozmaicić rejs?

Na trasach żeglarskich jest wiele prężnie działających w sezonie portów i tawern. To sprawia, że nie trzeba przez cały okres czarterowania jachtu spędzać czasu na pokładzie. Można zacumować w spokojnej przystani, odpocząć na lądzie lub oddać się plażowaniu. Podczas pływania po jeziorze Jagodnym mija się wiele urokliwych mazurskich miejscowości i wiosek, w których bez wątpienia warto się zatrzymać, by móc jeszcze lepiej chłonąć ich harmonijny klimat i zrobić w nich sobie pamiątkowe zdjęcia. Bez wątpienia profesjonalnie zorganizowany i przede wszystkim ostrożny rejs po jeziorze Jagodnym lub innym akwenie pozostanie wspaniałym wspomnieniem na lata!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie czarteru jachtów!

Jak wybrać odpowiedni dla siebie jacht?

W ofertach armatorów dostępnych jest wiele rozmaitych modeli. Aby wybrać ten najlepiej dostosowany do swoich potrzeb, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Istotny jest budżet, jakim się dysponuje, charakter rejsu, który zamierza się odbyć oraz indywidualne umiejętności w zakresie sterowania.

Czy konieczne jest wpłacenie kaucji za wynajem?

Jeśli chodzi o usługi czarterowania jachtu, kaucja zawsze jest pobierana.

Czy niebezpieczne miejsca na jeziorze Jagodnym i innych akwenach są oznakowane?

Niemal wszystkie punkty stanowiące zagrożenie są zaznaczone na mapach mazurskich zbiorników wodnych. Dla pewności warto jednak pobrać dodatkowo aplikację żeglarską i korzystać z niej podczas pływania.