post.title

Jachting bez patentu? Tak, to możliwe

Czy można pływać dużym luksusowym jachtem nie posiadając patentu?

Być może masz już za sobą pierwszy kontakt z pływaniem jednostkami motorowymi i ostatni urlop spędziłeś na jachcie, jako załogant. A może myślisz o tym od lat, ale nie podejmujesz decyzji bo nie masz żadnego doświadczenia i przede wszystkim patentu? Uważasz, że to wielkie wyzwanie, z którym nie dasz sobie rady? Takie wyzwanie, które tak naprawdę nim nie jest. Taka decyzja zawsze odkładana, bo coś. Mała decyzja. Bo czasu brak, patentu nie zdążyłem zrobić, bo za daleko. Sposób na urlop, inny niż banalny lot samolotem w zorganizowanym od początku do końca trybie, gdy wiadomo jak się wszystko zacznie i wiadomo jak się skończy.

Spędzenie wakacji na jachcie na Mazurach to z pewnością świetny pomysł na kolejne letnie przygody. Zwykle pierwszy kontakt z jachtem jest przypadkowy, więc nawet nie myślisz o tym, jak o pasji czy wyzwaniu. A tu Mazury – wspaniała alternatywa, gdzie można popłynąć weekendowo lub zaszyć się na dwa tygodnie i dłużej. I siedzieć na jachcie w porcie, pływać, czytać, patrzeć na zachodzące słońce, pograć w kości. Czytać, myśleć, potasować talię kart w messie. Chyba wszystko po trochu o ile życie można przeżywać po trochu, w czasie, gdy życie trwa w najlepsze.  

Co mówią przepisy?

W końcu znajdujesz się na przystani, gdzie możesz wypożyczyć  jacht i pływać po jeziorze. Zadajesz więc sobie pytanie, czy możesz? W końcu nie zrobiłeś kursu i nie posiadasz patentu sternika motorowodnego. Z pewnością wielu z Was zadaje sobie pytanie. Odpowiedź zatem brzmi tak:

Z punktu widzenia uprawiania turystyki wodnej na jachtach spacerowych istotne znaczenie ma zapis Art. 37a ust. 4 i ust. 5. ustawy z dnia 25 czerwca 2010r o sporcie (Dz. U. z 2010r nr 127 poz. 857).

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010r o sporcie (Dz. U. z 2010r nr 127 poz. 857) w rozdziale 11 zawarła szereg zmian w dotychczas obowiązujących przepisach, w tym również w ustawie z dnia 21 grudnia 2000r o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2006r nr 123, poz. 857, z późniejszymi zmianami). Najważniejszą zmianą mającą wpływ na uprawianie sportu i rekreacji na łodziach motorowych i żaglowych w ruchu śródlądowym jest wprowadzenie zapisów określających zakres uprawnień wymaganych do prowadzenia łodzi o określonych parametrach.

Art. 37a.  4. Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Wymóg ten nie dotyczy osób posiadających kwalifikacje z zakresu żeglugi morskiej lub śródlądowej określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.5. Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb przeprowadzenia szkolenia, o którym mowa w ust. 4, wzór dokumentu potwierdzającego odbycie szkolenia oraz wykaz kwalifikacji z zakresu żeglugi morskiej lub śródlądowej, których posiadanie zwalnia z obowiązku odbycia szkolenia, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi.”

Jachty spacerowe oferowane i czarterowane przez Anseb Sail mają konstrukcję łodzi wypornościowych o tak dobranych parametrach kadłuba i silnika, że nie przekraczają wymagań określonych w ust. 4. Możesz pływać jachtem motorowym o mocy silnika do 75 kW oraz długości kadłuba do 13 m. Takie łodzie muszą mieć ograniczenie konstrukcyjne prędkości maksymalnej do 15 km/h. I takie zasady obowiązują na Mazurach od wielu lat.

Dlatego też Anseb Sail zapewnia odpowiednie przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa na wodzie przez pracowników posiadających uprawnienia motorowodne i doświadczenie w prowadzeniu łodzi motorowych w ruchu śródlądowym.

Pływanie bez uprawnień

Jak widzisz pływać bez patentów również można. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami wskazanymi powyżej, co w niczym nie ogranicza wspaniałych możliwości spędzenia wakacji na naszych jachtach. Oczywiście przyda się do tego odrobinę wiedzy i wprawy. Dlatego też przed pierwszym rejsem prowadzimy każdorazowo szkolenia i przekazujemy niezbędną wiedzę potrzebną do tego, żeby bezpiecznie spędzić wakacje i użytkować nasze jachty. Nie myśl więc, że nie mając zielonego pojęcia o sterowaniu jachtem, że nie dasz rady. Pamiętaj, że nie ogranicza Cię ani wiek, ani doświadczenie, by móc uprawiać tą piękną aktywność. Czarter bez patentu oznacza, że możesz po prostu wynająć łódź motorową i popłynąć nią sam.

Wśród możliwości, które przed Tobą stoją to wyczarterowanie jachtu bez patentu. Istnieje też alternatywna możliwość wyczarterowania jachtu ze skipperem.  W tym przypadku – dostajesz czarterowany jacht i skippera na cały rejs lub jego część, który wprowadzi cię w świat jachtingu, nauczy podstaw i pomoże opanować jacht w pierwszych dniach.