post.title

Impreza na jachcie – jak się zachować?

Urodziny, wakacje, rocznica ślubu czy integracja firmowa? Każda okazja jest dobra, by zorganizować niezapomnianą imprezę na jachcie! Nowe otoczenie, zupełnie inny klimat i przygoda, która wzmacnia więzi międzyludzkie. Ponadto cena czarteru jachtu dzieli się na wszystkich uczestników, dzięki czemu każdy może znaleźć atrakcyjną propozycję dla siebie. Planujesz uroczystość na wodzie? Dowiedz się, jak należy się zachować na pokładzie, by po imprezowaniu na jeziorze zostały tylko cudowne wspomnienia. Warto czytać dalej!

Zasady bezpiecznego i kulturalnego spędzania czasu na wodzie

Każdy ma szansę spędzić niezapomniany czas na jachcie. Możesz pływać bez specjalnych uprawnień ani patentów, niezależnie od posiadanego doświadczenia. Z tego względu czarter jachtów cieszy się rosnącą popularnością. Imprezowanie na jeziorze to doskonała propozycja dla rodziny, firmy, pary oraz zgranego grona przyjaciół i znajomych – niezależnie od wieku. Należy jednak pamiętać o podstawowych regułach postępowania. Sprawdź zasady zachowania w porcie i te obowiązujące na wodzie, których warto przestrzegać, aby uczynić czas wolny przyjemnym i bezpiecznym zarówno dla siebie, jak i innych!

Szanuj sąsiadów

Sąsiadów, czyli mijane lub sąsiadujące łodzie, jachty czy żaglówki. Jacht staje się na czas pobytu na wodzie nie tylko Twoim domem, więc należy pamiętać o kulturze osobistej. Cisza nocna na jachcie obowiązuje zatem analogicznie jak poza nim. Jeśli chcesz imprezować z muzyką – zadbaj, by nikomu to nie przeszkadzało.

Sprzątaj po sobie

To istotna zasada, jeśli zdecydujesz się na czarter jachtu i organizację na nim imprezy. W Anseb Sail sprzątanie wliczone jest w cenę, jednak nie oznacza to, że podczas wynajmu można wyrzucać śmieci w dowolne miejsca. Upewnij się także, że nie zostawiłeś nieczystości w wodzie lub na brzegu. Jeśli planujesz grillowanie na jachcie, pamiętaj o dokładnym zagaszeniu żaru i zabezpieczeniu grilla. Miej również na uwadze, że grillowanie w lesie „na dziko” jest zabronione! Jest to uzasadnione, ponieważ tego typu aktywność wiąże się z dużym ryzykiem pożaru.

Nie wchodź na inny jacht bez pytania

Być może brzmi to zabawnie, jednak za każdą zasadą kryje się pewna historia. Jeśli sąsiedzi czują imprezowy klimat i chcecie bawić się wspólnie, zawsze zapytaj, czy możesz wejść na ich pokład. Ta zasada jest równie ważna na terenie portu. Jej przestrzeganie stoi na straży bezpieczeństwa i komfortu wszystkich wypoczywających.

Pomagaj innym

Dostrzegasz problem u innych podróżnych podczas cumowania lub coś niepokojącego dzieje się na środku jeziora? Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy – zaproponuj ją. Może to dotyczyć zarówno wezwania służb w zagrażającej życiu sytuacji, jak i okazania przyjacielskiego wsparcia w zakresie udostępnienia danego elementu wyposażenia. Uważność na wodzie to podstawa bezpiecznego wypoczynku!

Jak zachowywać się na jachcie?

Wchodząc na pokład, pamiętaj, że jacht stale się porusza. Warto zawsze poinformować towarzyszy imprezy o planowanym wejściu lub zejściu. Co więcej, przemieszczanie się po pokładzie w czasie rejsu bywa niestabilne. Dobrze jest asekurować się wolną ręką, trzymając za stałe elementy. Oto kilka rad, które pomogą Ci imprezować na wodzie w bezpieczny sposób:

  • gdy jacht się przechyli, poruszaj się powoli, nisko na nogach, by łatwiej zachować balans;
  • jeśli przechodzisz z dziobu na rufę lub odwrotnie, wybierz wolną burtę;
  • gdy jacht jest w ruchu, przechodź zawsze burtą nawietrzną – tą, po stronie której nie ma żagli;
  • uważaj na bom – aluminiowy profil, który może dynamicznie zmienić swoje położenie z jednej strony na drugą;
  • będąc na pokładzie, korzystaj z kamizelek asekuracyjnych.

Kwestia spożywania alkoholu

Skoro odbywa się impreza na jachcie, zazwyczaj wspólnej zabawie towarzyszy jedzenie i alkohol. Jak wówczas imprezować na jeziorze w sposób odpowiedzialny? Jakie są zasady dotyczące spożywania alkoholu na jachcie?
Zgodnie z prawem sternik musi być zawsze trzeźwy! Względów bezpieczeństwa, które za tym przemawiają, raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć. Kierowanie jachtem pod wypływem alkoholu to przestępstwo. W związku z tym, w sytuacji zagrożenia życia czy wypadku, nietrzeźwy sternik odpowiada za szkody materialne i ponosi odpowiedzialność cywilną. Należy o tym pamiętać, decydując się na czarter jachtu. Jeśli plan imprezy obejmuje spożywanie alkoholu, trzeba rozważyć zatrzymanie się w porcie lub skorzystanie z usług innego sternika. Jeśli pod opieką pozostają dzieci, zawsze musi się nimi zajmować trzeźwa dorosła osoba. Bezpieczeństwo to podstawa i zabawa nie może odbywać się jego kosztem. Pamiętaj, że alkohol na jachcie nie jest konieczny, by doskonale się bawić!

Jakie elementy wyposażenia powinny znajdować się na jachcie?

Każdy miłośnik spędzania wolnego czasu na wodzie wie, że przed wypłynięciem trzeba się przygotować na różne sytuacje. Bezpieczeństwo załogi powinno być absolutnym priorytetem. W przypadku czarteru, w Anseb Sail dbamy o kompleksowe wyposażenie jachtu w niezbędne sprzęty i udogodnienia. Czarterując po raz pierwszy, warto wybrać firmę, która – tak jak my – zapewnia serwis na szlaku. Dzięki temu zyskasz gwarancję najwyższej jakości obsługi.

Do niezbędnego wyposażenia jachtu należą kamizelki ratunkowe. Wśród nich można wyróżnić kamizelki asekuracyjne, które mają zapewnić komfort psychiczny i bezpieczeństwo oraz kamizelki ratunkowe – z nich skorzystaj w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Jeśli podróżujesz z psem, warto założyć mu specjalny kapok, który pomoże Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia jachtu jest koło ratunkowe, którego użycie może okazać się konieczne, gdy jeden z członków załogi wpadnie do wody.

Zasady zachowania w porcie

Niezależnie od tego, czy spędzasz na jachcie weekend, tydzień czy kilkanaście dni, warto znać kilka zasad zachowania w porcie. Każdy port posiada swój regulamin, z którym należy się zapoznać przed wpłynięciem, jednak pewne obowiązujące reguły są niezmienne. Cała załoga powinna być przygotowana do manewrów portowych, by przebiegły spokojnie i bez paniki. Zabezpieczcie więc burty, zapewnijcie sternikowi dobrą widoczność i powoli cumujcie w porcie. O czym warto pamiętać?

Pierwszeństwo cumowania w porcie

To bardzo ważna zasada, która świadczy również o kulturze sternika i załogi. Jeśli zbliżasz się do portu i widzisz, że przed Tobą stoją inne jachty na silniku, możesz założyć, że czekają na miejsce do zacumowania. Powinieneś ustawić się w kolejce i cierpliwie czekać. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsze zarezerwowanie miejsca w porcie. Wtedy nie musisz tracić czasu, a pasażerów innych jachtów możesz poinformować o rezerwacji.

Co zrobić z cumą?

Wychodząc z jachtu, nie wolno trzymać cumy w ręku. To istotna zasada, której przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo całej załodze. Cuma może być podana osobie na lądzie dopiero wówczas, gdy ta stoi na nim pewnie. Oczywiście należy zachować szczególną ostrożność, nie wyskakiwać w pośpiechu oraz nie odpychać się od nabrzeża czy innych jachtów.

Jak widzisz, zasady zachowania w porcie są logiczne, a większość z nich jest bardzo intuicyjna. Cisza nocna na jachcie? Grillowanie na jachcie? Wiesz już wszystko, co potrzebne do udanego pobytu. Korzystając z naszych rad, na pewno spędzisz niezapomniane chwile na wodzie. Zdrowy rozsądek podczas imprezowania na jachcie to podstawa!